Gebelik

Dört Boyutlu Ultrasonografi
vajinaloptik

Elektronik Fetal Monitörisazyon.(NST)

>> Devamı
Dış Gebelik Nedir ?
kordon kanı saklanması

Görülme sıklığı %1 ile 5 oranında olan dış gebelik( =ekstrauterin ya da ektopik gebelik )sperm ile döllenmiş yumurtanın rahim dışında bir yerde yerleşmesidir.

>> Devamı
Doğumun Başladığını Nasıl Anlarız ?
ağrısız doğum

Doğum yaklaşırken bebeğin kafası doğum kanalına doğru iner. Bu sayede göğüs boşluğu ve diyaframınız üzerindeki baskı azalır. Artık daha rahat soluk alıp verebildiğinizi ve sanki hafiflediğinizi hissedebilirsiniz.

>> Devamı
Doğum Evreleri
kordon kanı saklanması

DOĞUMUN 1. EVRESİ:Bu dönem pasif ve aktif dönem olarak ikiye ayrılır.latent faz: Doğumun en uzun süren dönemdir. Rahim ağzı 3cm kadar açılır-incelir.5-20 dk aralıklarla düzenli veya düzensiz 30-45 sn süren kasılmalar olur.

>> Devamı
Hafta Hafta Gebelik
ağrısız doğum

Öncelikle tebrik ederiz. Hamilesiniz ve bir bebek bekliyorsunuz. Bebeğinizin nasıl büyüyüp geliştiğini mutlaka merak ediyorsunuzdur. Burada size, bebeğinizin ilk üç ay süresince rahminizde hafta nasıl geliştiğini anlatacağız..

>> Devamı
Hamilelikte Yapılması Gereken Testler
kordon kanı saklanması

Hamilelik sürecinin sağlıklı gidişatını kontrol etmek ve bebeğinizin ve sizin sağlığınız açısından bir risk olup olmadığını öğrenmek için bazı testler yaptırmanız gerekir.

>> Devamı
Anne Sütünün Faydaları
ağrısız doğum

Dünya Hekimleri, WHO ve UNICEF emzirmeyi öneriyor Anne sütü ister prematüre, ister hasta doğmuş olsun, tüm yeni doğanlarda tercih edilmesi gereken beslenme şeklidir

>> Devamı
Bebeğinizin Cinsiyetini Belirleme
kordon kanı saklanması

Bebek bekleyen ailelerde yüzyıllardır doğacak bebeğin cinsiyeti hep merak konusu olmuş ve insanlar bunlar için zaman zaman hiçbir bilimsel veriye dayanmayan hurafelere inanmışlar..

>> Devamı
Doğum Çantası Hazırlarken
ağrısız doğum

Doğum çantası hastaneye gittiğinizde beraber götürmeniz gereken şeyleri içeren çantadır. Bu çantanın doğumdan bir ay kadar öncesinden hazırlanmasında yarar var (erken doğum ihtimaline karşı).

>> Devamı
Gebelik Sonrası Korunma
kordon kanı saklanması

Doğum sonrası yeni bir gebeliğe vücudun fiziksel ve ruhsal açıdan hazır hale gelmesi için geçen süre 2 yıldır. Sık geçirilen gebeliklerde anne sağlığı ciddi olarak etkilenmekte, sakat çocuk doğurma riski artmakta ve anne bebek ölümleri çoğalmaktadır.

>> Devamı
Gebelikte Aşı
ağrısız doğum

Gebelikte aşı uygulaması ilk 3 aydan sonra yapılmalıdır. Gebelikte uygulanması sakıncalı aşılar canlı aşılar olup bunlar:Kızamık, Kızamıkcık, Çocuk felci(ölü aşı). Gebelikte uygulanması en çok tavsiye edilen aşı tetanoz aşısıdır

>> Devamı
Gebelikte Cinsel İlişki
kordon kanı saklanması

Normal giden bir gebelikte cinsel ilişkinin bir sakıncası yoktur. Ancak 28 haftadan sonra vajen içine sperm boşalması yapılmamalı, 36 haftadan sonrada cinsel ilişkide bulunulmamalıdır. Spermlerin içerdiği bazı kimyasal maddeler..

>> Devamı
Gebelikte Seyahat
ağrısız doğum

Gebelikte seyahat bazı püf noktalara dikkat etmeniz halinde tehlike arz etmemektedir. En ideal zaman 2.trimester dediğimiz ikinci 3 aylık gebelik dönemidir. Yolculuğa çıkmadan evvel mutlaka doktorunuza danışmalı ..

>> Devamı
Gebelikte Ultrason
kordon kanı saklanması

Ultrason bir prob yardımıyla ses dalgalarının bebeğe yollanması ve bu dalgaların ulaştığı doku tarafından yansıtılması sonucunun ve sonucun cihazda görüntüye dönüşümüdür. Röntgen ışını kullanılmadığından bebek açısından ..

>> Devamı
Prenatal Tanı Testleri
ağrısız doğum

Prenatal (Doğum öncesi ) tanıda kullanılan yöntemleri tıp dilinde invaziv ve non-invaziv olarak iki grupta incelemek mümkün. Burada ‘non-invazive’ terimi anne için acı veren herhangi bir müdahale bulunmamasıdır.

>> Devamı