Gebelik Sonrası Korunma

Doğum sonrası yeni bir gebeliğe vücudun fiziksel ve ruhsal açıdan hazır hale gelmesi için geçen süre 2 yıldır. Sık geçirilen gebeliklerde anne sağlığı ciddi olarak etkilenmekte, sakat çocuk doğurma riski artmakta ve anne bebek ölümleri çoğalmaktadır.


Emziren anneler 6 aya kadar adet görmezlerken, emzirmeyenler ise 1.aydan itibaren adet görmeye başlarlar. Teorik açıdan emziren anneler 3 aydan sonra emzirmeyenler de 3 haftadan sonra korunma olmadığı takdirde gebe kalabilecekleri de unutulmamalıdır. Bu nedenle doğum sonrası doktorunuza danışmalı ve zaman geçmeden size uygun bir aile planlaması metodu seçmelisiniz.


Doğum sonrası en iyi korunma yöntemi spiral, kondom ve 3 aylık depo progestin iğnelerdir. Spiral doğumdan hemen sonra takılabileceği gibi ideali doğum sonrası 40 gündür. Yalnız rahim ağzında yarası olan ve devam eden vajinal enfeksiyonu olan hastalara tavsiye edilmez.


Depo progestin içeren iğneler ise süte bir zarar vermezler fakat annelerde adet düzensizliği akne baş ağrısı gibi yan etkilere yol açabilir.


Doğum sonrası bir daha çocuk istemeyen annelere ise tüp ligasyonu önerilir. Doğumla aynı seansta sezaryen sırasında ya da normal doğum sonrası 40. günden sonra mini laparatomi ya da laparoskopik olarak tüpler bağlanabilir. Sonuçta size uygun olan korunma yöntemini doktorunuzla konuşup karar vermenizde yarar var.


Bilgilendirme için irtibat telefonumuz      0242 311 10 50