Anne Sütünün Faydaları

 1. Dünya Hekimleri, WHO ve UNICEF emzirmeyi öneriyor Anne sütü ister prematüre, ister hasta doğmuş olsun, tüm yeni doğanlarda tercih edilmesi gereken beslenme şeklidir. Amerikan Çocuk Hekimleri Akademisi’ne göre emzirme en az 12 ay devem etmelidir, bu süreden sonra eğer istenirse devam edilebilir
 2. Emzirme anne ile bebek arasında güçlü bir bağ sağlar Emzirme ile anne vücudundan oksitosin isimli hormon salgılanır. Bu hormon hem sütün memelerden dışarı atılmasından sorumludur hem de doğum sonrası rahimin toparlanmasını kolaylaştırır. Aynı zamanda annelik güdüsünün gelişmesine yardımcı olur ve anne ile bebek arasında güçlü bir bağ gelişmesini sağlar.
 3. Emzirme bebeğin duygusal gereksinimlerini karşılar Tüm bebekler kucaklanmayı ister. Çalışmalar kucakta tutulmayan prematür bebeklerde ölüm riskinin daha fazla olduğunu göstermektedir. Bir bebek için, kaç aylık olursa olsun emzirme esnasındaki pozisyonundan daha rahat bir duruş şekli yoktur. Bu bebeğin ruhsal gelişimi için son derece önemlidir.
 4. Anne sütü bebek için mükemmel bir besin maddesidir. Anne sütü türe özgü bir salgıdır ve başka hiçbir besin maddesi anne sütünün bebeğe sağladığı yararları sağlayamaz.
 5. Emzirmemek annede meme kanseri riskini azaltır. Yapılan çalışmalarda emzirmenin meme kanseri riskini azalttığı saptanmıştır. En az 24 ay emzirenlerde bu azalma %25 olmaktadır. Emzirmeye genç yaşlarda başlayanlarda bu azalma daha fazla olmaktadır.
 6. Mama ile beslenme kız bebeklerin ileride meme kanseri olma riskini arttırmaktadır. Bebekliklerinde anne sütü yerine mama ile beslenen kız çocukların ileriki yaşamlarında meme kanserine yakalanma riski anne sütü alanlara göre %25 artmaktadır.
 7. Mama ile beslenme daha düşük zeka düzeyi ile bağlantılıdır.. Yapılan araştırmalarda bebekliklerinde anne sütü ile beslenen gençlerin mama ile beslenenlere göre zeka düzeylerinin daha yüksek olduğu ve okulda daha çok başarı gösterdikleri saptanmıştır.
 8. Anne sütü her zaman hazırdır ve mamadan daha güzel bir pakette sunulmaktadır :))
 9. Anne sütü mekonyumun atılmasını kolaylaştırır. Bebekler barsaklarında mekonyum adı verilen koyu kıvamlı yapışkan bir madde ile doğarlar. Anne sütü mekonyumun barsaklardan atılmasını kolaylaştırır.
 10. Anne sütü bağışıklık ile ilgili maddeler içerir ve bebeğin bağışıklık sisteminin gelişimini kolaylaştırır. Mamaların bu tür bir etkisi yoktur.
 11. Anne sütünün sindirilmesi daha kolaydır. Bebekler annelerinin sütünü diğer memeli hayvanların sütüne göre daha rahat sindirebilirler. Bunun muhtemel nedeni anne sütünün içerdiği türe özgü bir enzimdir. İnek sütünde daha fazla protein olmasına karşın sindirimi daha zordur ve bebekler bütün bu proteinleri kullanamazlar.
 12. Emzirme doğum sonrası annenin rahminin küçülmesini kolaylaştırır. Emzirmeyen annelerin rahimleri doğum öncesindeki boyutlarına asla dönemez. Her zaman eskisinden biraz daha büyük kalır.
 13. Emzirme doğum sonrası kanamaları azaltır Emzirme ile salgılanan oksitosin hormonu rahimin kasılmasını sağlarken açık olan kan damarlarının da kapanmasına yardımcı olur ve bu sayede doğum sonrası kanamalar azalır.
 14. Emzirme sayesinde annenin doğum sonrası kilo vermesi kolaylaşır. Emziren anneler günde 500 kalori fazladan harcarlar. Bu da kilo vermeyi kolaylaştıran bir etkendir.
 15. Pre-term süt özellikle erken doğan bebekler için tasarlanmıştır. Zamanından önce doğum yapan annelerin sütü, miadında doğum yapanlardan daha farklıdır. Bu dönemde süt ağız adı da verilen ilk süte yani klostruma benzer ve erken doğan bebeğin sağlığı için gereklidir.
 16. Emzirme Crohn hastalığına karşı koruma sağlar Emzirme ciddi bir barsak hastalığı olan Crohn’a karşı koruyucudur.
 17. Mama ile beslenen bebeklerde tip 1 diabet riski artar. Yapılan çalışmalarda çocukluk döneminde fazla miktarda inek sütü içen kişilerde bu süte karşı antikorların yüksek olduğu ve bu durumun da insülüne bağımlı diabet riskini arttırdığı bulunmuştur.
 18. Emzirme endometriozis gelişimini stabilize eder.
 19. Emzirme annede yumurtalık kanseri riskini azaltır. Araştırmalar emziren annelerin ileriki yaşamlarında over kanserine yakalanma riskinin emzirmeyenlere göre daha düşük olduğunu göstermektedir.
 20. Mama bebekte alerji gelişme ihtimalini arttırır.. Mama ile beslenen bebekler anne sütü ile beslenenlere göre daha yüksek oranda alerjik bünyeye sahiptirler.
 21. Anne sütü bebekte astım hastalığı riskini azaltır
 22. Anne sütü bebekte kulak enfeksiyonları sıklığını azaltır
 23. Mama ani bebek ölümü sendromu riskini arttırabilir. Hiçbir sebep olmadan bebeklerin aniden ölümü ani bebek ölümü sendromu olarak adlandırılır. Mama ile beslenen bebeklerde bu risk daha yüksek bulunmuştur.
 24. Anne sütü bebeği ishale karşı korur
 25. Anne sütü bebeği bakteriyel menenjite karşı korur
 26. Anne sütü bebeği solunum sistemi enfeksiyonlarına karşı korur
 27. Anne sütü bebeği bazı lenfoma türlerine karşı korur
 28. Anne sütü bebeği juvenil eklem romatizmasına karşı korur.
 29. Anne sütü bebeği bazı görme kusurlarına karşı korur Bangladeş de yapılan bir çalışmada emzirmenin, hem kırsal hem de kentsel alanda yaşayan popülasyonda gece körlüğüne karşı koruyucu bir faktör olduğu saptanmıştır. Bebeğin yaşantısının ilk 24 ayında en önemli A vitamini kaynağı annesinin sütüdür.
 30. Emzirme annede ileride kemik erimesi ihtimalini azaltır. Bulgular emzirmeyen kadınlarda kemik erimesinin 4 kat fazla görüldüğünü ortaya koymuştur.
 31. Mama ile beslenen bebekler ileriki yaşantılarında şişmanlık açısından daha fazla risk altındadır.
 32. İnek sütü barsaklar açısından irritan bir faktördür.
 33. Anne sütü aşıların etkinliğini arttırır. Anne sütü ile beslenen bebeklerde, aşılardan sonra görülen bağışıklık cevabının daha güçlü olduğu saptanmıştır.
 34. Emzirme doğal bir gebelikten korunma yöntemidir. Uygun şekilde yapılan bir emzirme gebelikten korunmayı sağlar.
 35. Emzirmek mama hazırlamaktan daha kolaydır.
 36. Anne sütü bedavadır.
 37. Anne sütü her zaman uygun sıcaklıktadır.
 38. Anne sütü her zaman uygun konsantrasyonda besin maddesi içerir.
 39. Anne sütü bebek için doğal bir sakinleştiricidir. Anne sütünün içerdiği bazı kimyasal maddeler bebeğin daha kolay uykuya dalmasına yardımcı olur. Sinirli bebekler daha kolay sakinleşir.
 40. Anne sütü ile beslenen bebekler daha az doktora gider. Anne sütü ile beslenen bebekler genel olarak daha sağlıklı oldukları için daha az doktora gitme gereksinimi görülür.
 41. Anne sütü çevre ile barışıktır. Emzirme, şişe, kutu, paket gibi atık maddeler içermediğinden çevre ile dosttur.
 42. Anne sütü ağrı kesicidir. Anne sütü içerisinde bulunan endorfinler bebek için doğal bir ağrı kesici vazifesi görür.
 43. Anne sütü her zaman temizdir
 44. Emzirme bebeğin diş sağlığı için yararlıdır. Memeden emmek, biberondan emmeye göre bebeğin diş ve çene gelişimi için daha uygundur. Memeden emerken biberona göre 60 kat fazla enerji harcayan bebeğin çene kasları daha kuvvetli olur. Düzgün gelişen bir çenede çıkan dişler daha düzgün ve sağlıklı olur.
 45. Anne sütü alan bebeklerde reflü daha az görülür Emziren annelerin bebeklerinde mide içeriğinin yemek borusuna kaçması daha kısa süreli ve daha az olur.
 46. Anne sütü sentetik hormonlar içermez.
 47. Anne sütü daha iyi sosyal gelişim sağlar Anne sütü ile beslenen bebeklerin psikomotor ve sosyal gelişlimi mama ile beslenenlere göre belirgin derecede daha iyidir.
 48. Emzirme annenin kendine olan saygısını güçlendirir.
 49. Anne sütü alan bebekler mükemmel kokar.
 50. Memeler bu iş için yaratılmıştır !