Gebelikte Cinsel İlişki

Normal giden bir gebelikte cinsel ilişkinin bir sakıncası yoktur. Ancak 28 haftadan sonra vajen içine sperm boşalması yapılmamalı, 36 haftadan sonrada cinsel ilişkide bulunulmamalıdır.
Spermlerin içerdiği bazı kimyasal maddeler (prostoglandin) uterus kasılmaları başlatabilir. Ayrıca erkeğin cinsel organından geçen bazı mikroplar doğum sonrası aktive olup lohusalık döneminde enfeksiyona yol açabilir.


Gebelikte cinsel ilişki ne zaman sakıncalıdır:

  • Gebelik vajinal kanama
  • Suların erken gelmesi
  • Önceki gebeliklerinde ve bu gebeliğinde
  • Düşük ve Erken doğum tehdidi geçiren gebeler
  • Bebeğin eşinin önde gelmesi
  • Enfeksiyon durumu varsa

Gebelikte ilk trimesterde bulantı, yorgunluk hissinin çok olması ve cinsel ilişki sırasında bebeğe zarar verme ve düşük yapma korkusu gebelerde cinsel ilişkiye karşı isteksizlik yaratabilir. Bu durumda eşler daha anlayışıl olmalı ve ilişki bulantıların geçtiği gebenin rahatladığı daha ileriki bir dönem olan 2. trimestere ertelenmelidir.


Gebelikte rahatsız edici semptomların azaldığı bu 2. üç aylık döneme girildiğinde anne olma duygusu iyice yerleşen gebe ruhsal açıdan da rahatlamış, cinsel ilişkiye hazır konuma gelmiştir.
Ancak karnın büyüdüğü ve braxton-hicks denilen düzensiz erken dönem kasılmalarının başladığı ve bacaklarda krampların baş gösterdiği son 3 ayda erken doğum korkusu ve ağrı duyma korkusu gebede yeniden libidoda azalmaya yol açacaktır


Lohusalıkta cinsel ilişki:
Doğum sonrası rahmin toparlanması ve eski haline dönme süresi 6 haftadır. Bu süreçte kadınlarda kanamanın devam etmesi, emzirme nedeni ile uykusuz kalınması ve sürekli hissedilen yorgunluk hali kadınların cinsel hayattan soğumasına neden olur. Psikolojik toparlanma 12 haftaya kadar sürebilir.
Halk arasında lohusalık dönemi olarak ta bilinen 6 haftalık süreçte vajen enfeksiyonlara açık haldedir. Bu nedenle hijyene dikkat edilmesi gerekli olup epizyolu doğum yapanlar dikişlerini temiz ve kuru tutmalı dikişlerin kaynayacağı ve vajen florasının eski dayanıklı haline döneceği 6 haftaya kadar cinsel ilişkiden kaçınmalıdırlar.
Ancak lohusanın beslenme durumu yaşadığı stres ve hijyenik koşullar bu toparlanma sürecini kısaltabilir ya da uzatabilir.