Genital bölge estetik operasyonları

Gerek estetik kaygılar gerek ıslevsel yonden, cinsel problemlere yol acması sebebi ile önemi giderek artan genital estetik ameliyatlar diğer estetik operasyonların yanında artan bir yuzde ile yerini almaya baslamıstır.önceleri genital estetik problemler önemsenmemekle beraber hastalarda eslik eden idrar torbasında sarkıklık barsağın vagene fıtıklasması ıdrar kacırma ve kabızlık gıbı yasam kalıtesini düsürecek şikayetlerin varlıgı bu operasyonların zaruriyetını de ortaya koymaktadır.genital estetik operasyonlar içinde en cok tercih vagen daraltma (vajınoplasti) operasyonu yonundedır.

Hastaların gecirdiği dogumlar jınekolojık mudahaleler kurtajlar ve sık cınsel ilişkilere bağlı olarak sıkılıgı ve darlıgı zaman icinde azalmasına yonelık vajınal doku ve kasların daha sıkılaştırılması amacı ile fazla dokunun çıkartılması ve daha dar bir vajina girişi ve vajina oluşturma işlemine vajinoplastı denir Vajina daraltma ameliyatları hem işlevsel hem de estetik (kozmetik) yönden kişilere faydaları olan, hasta memnuniyetine yönelik cinsel estetik ameliyatlar arasındadır. Vajinanın sıkılığı ve darlığının zaman içinde azalması , hem kadın hem de erkekte cinsel ilişki sırasında duyarlılık ve his kaybı sonucu cınsel tatmınsızliği de beraberinde getirmektedir.bu problem eşlerin birbirinden uzaklaşmasına yol acarken ayrıca bu soruna eşlik eden idrar torbasında

sarkıklık ve ıdrar kacırma gibi sıkayetler de hastanın yasam kalıtesini giderek dusurmektedir. Genital bolgedekı genişleme ,cinsel ilişki sırasında boşluk hissi, vajinadan gaz çıkışı ve duyarsızlaşmaya neden olabilmesi açısından vaginoplasti daha önceden doğum yapmamış kişilere dahi uygulanabilir.

Bu tur operasyonların hastalara kazandırdıkları yönunden bakarsak ;

Vajinoplasti- Perinoplasti ameliyatı olan hastaların % 85'i ameliyat öncesindeki cinsel hayatlarını "yetersiz ve kalitesiz" olarak tarif etmektedirler. Yapılan bir çalışmada bu hastaların % 93'ü ameliyat sonrasındaki ozguvenlerınde artıs oldugunu ve cinsel hayatlarının belirgin veya orta düzeyde düzeldiğini ifade etmişlerdir. Vajen darlığı için yapılan ameliyatlar sırasında hastada idrar torbası sarkması (sistosel), idrar kaçırma problemi ve barsak sarkması (rektosel) problemleri varsa eğer beraberinde bu sorunlar da düzeltilebilir.

Vajinoplastı sırasında hastaların dogussal gelen dıs genital organlarına yonelık asimetrik olması yada sarkıklık gıbı sikayetleride aynı seansta ek cerrahi girişimlerle giderilebilir.boylelikle hastalar daha rahat kot pantolon mayo tayt ve bikini vs giyebilirler

Vagen gırısını kapatan ıc ve dıs genital dudakların yapılan cerrahi girişimle normal boyutlara dondurulmesi cıftlerin ilişki sırasında karsılastıkları zorlugu da ortadan kaldırır.

Yine operasyon sorası daha kuru bir genital yapının saglanması vaginal enfeksiyon gelişiminide engeller..

Kötü iyileşmiş ve iz bırakmış doğum izleri (epizyotomi skarları) de vajen darlığı ameliyatı sırasında çıkartılarak estetik olarak daha iyi bir görünüm sağlanabilir

Daha önceden bartolın absesi , vajinal kist ameliyatları geçirmiş olan kişilerde vajinanın görünümü bozulabilir. Bu konularda da yapılan vajinal estetik ameliyatları ve vajen daraltıcı operasyonlar ile kişilere güzel bir genital estetik görünüm kazandırılabilir.

Vajen sıkılaştırma ameliyatları rahatsızlıga eslik eden ek sorunların olup olmamasına gore (idrar torbasında sarkıklık idrar kacırma dış genital organlarda doguşsal gelen asımetrı sarkıkılık yada buyukluk gibi) ortalama olarak 1 saat sürmektedir.Aynı seansta idrar torbası sarkıklıgı ya da labioplastı (iç dudak estetiği ) yapılabılir.

Bu amelıyatlar spinal ya da genel anestezi ile yapılabilir.

Vajinoplasti, labioplasti gibi vajen daraltma ve vajina estetik ameliyatlarıdan dınlenme suresi 1 haftadır.

Vajinoplasti (vajina daraltma) gibi vajina estetik ameliyatlarından bir gün sonra taburcu olan hastalar evlerinde ayakta dus seklinde banyo yapabilirler Vajinal daraltıcı ameliyat sonrasında 20 gün-30 gun sonra dikişler kendiliğinden dökülecektir.ameliyattan sonrakı 1 aylık dönemde olusabılecek vajınal akıntının sebebı sıklıkla amelıyatta kullanılan dıkışlerın erımesidir.Bu da zamanla kaybolur.

Vajinoplasti, labioplasti gibi vajina estetik ameliyatlarından 6 hafta sonra esler cinsel ilişkide bulunulabilirler. Yine, bir ay sonra havuz veya denize girebilirler.

. Vajinoplasti oldukça rahat tolere edilebilen, ağrısız ve riskleri son derece az olan ameliyat grubundadır. Vajen estetiği ameliyatı sonrasında hastalarda ciddi bir ağrı olmamaktadır agrı kesici ilaçlarla gecen birkaç gün süren hafif ağrı, şişlik (ödem) ve hafif lekelenme tarzı kanamanın olması ise normaldir. Vajen estetiğinde amac hastayı çocuk dogurmamıs halıne dondurmektir,sonrasında normal doğum yapılmadığı sürece yeniden bir vajinal genişleme durumu olmayacaktır.